SOBĚCHLEBY  (Sobochleben)

část města Krupka
okres Teplice, Ústecký kraj

Soběchleby jsou dnes součástí města Krupky, ke kterému se připojily jako poslední až v roce 1980. První zmínka o obci jakožto majetku panství kyšpersko-soběchlebského pochází z roku 1325.
V roce 1684 zde vznikla první manufaktura v Čechách na výrobu sukna a vlněných látek, šňůr, lan a tkalounů, která však po pár letech zkrachovala.
Velkým přínosem pro obec byli Jezuité, jež kromě již zmíněné manufaktury založili i gymnázium, jejich nadace dokonce financovala obnovu a rozšíření vyhořelé  jezuitské rezidence v letech 1769-73.Bohužel v tomto roce stihla jezuity pohroma - byli jako řád zrušeni a spolu s nimi skončila na dlouho dobu i činnost gymnázia.
Stejně jako ostatní části Krupky i na Soběchlebech se podepsala bitva u nedalekého Chlumce v roce 1813 - byla zničena soběchlebská tvrz a správa panství se musela přesunout do vypleněného Bohosudova.

Obcí dnes prochází silnice první třídy I/13 spojující Teplice s Děčínem, i železniční trať na jejím katastru se rozkládá i vodní nádrž Kateřina, vyhledávaná jak plavci tak rybáři.

Soběchleby na wikipedii

Historie Soběchleb

Historie Soběchleb

Krupka >>>

Pomník osvobození

Kaple sv. Františka Régis

Kaplička na rozcestí v Soběchlebské ulici

Vodní nádrž Kateřina >>>

Fotografie bývalého pivovaru

nanoPivovar Soběchleby

Krupský nanoPivocar

Pokud máte nějaký zajímavý odkaz vztahující se k této lokalitě, prosím pošlete nám ho zde >>>POSLEDNÍ AKTUALIZACE
15.3.2015

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: