VRŠETÍN
(Werschetin)
bývalý lom

Od roku 2008 uzavřený čedičový lom s charakteristickou kulovitou až balvanitou odlučností čediče, cca 7 km jihozápadně od Lovosic, nad malou vískou Obřice kousek od hlavního tahu I/15 Lovosice - Most.

Na začátku 50. let skoro pravidelný kuželovitý vrch s výškou 469 m, dnes, po jeho odtěžení, zbylo jen torzo okraje vrchu, které se tyčí do výšky 401 m. Na západním úpatí kopce se nalézá stará kamenná hornická motlitebna, na jižní úpatí pak budova místního mysliveckého sdružení. Severní část bývalého vrchu má několik odtěžených stupňů, z kterých jsou dílčí výhledy severovýchodním směrem.

Lom je ve vlastnictví soukromé společnosti a vstup je sem zakázaný / na vlastní nebezpečí - čas od času se samovolně uvolňují jednotlivé balvany (i při naší návštěvě). Zdolávat vrchol Vršetína rozhodně nedoporučujeme, je to vyloženě riziko spojené  s těžkým úrazem či ztrátou života.  Ovšem přístup sem je velice snadný - například od hlavní silnice I/15 od malé čerpací stanice + lpg "Hvížďalka" přímo vzhůru po úzké silničce a na úpatí kopce u budovy mysliveckého spolku zabočit vpravo a vystoupat až na plošinu lomu.

     
     
     

Bývalý lom Vršetín - Obřice

Bývalý lom Obřice – Vršetín – rajce.net

Vršetín – hornická modlitebna na facebooku

Vrch Vršetín

Stavba na úpatí bývalého lomu Obřice Vršetín

     
     
     
     

Pokud máte nějaký zajímavý odkaz vztahující se k této lokalitě, prosím pošlete nám ho zde >>>


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
20.6.2019

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: