SVÁDOV
(Schwaden)

část Ústí nad Labem
Ústecký kraj

Hájek z Libočan vyprávěl kdysi příběh posazený do roku 827 ve kterém dva bratři "Lahoboř" a"Rušivad", slovanští Vladici, žijící na hrádku na Větruši, rozdělili jednoho dne své cesty - Lahoboř založil město "Austí" a "Rušivald" o kus dál po proudu řeky "Svádov". První písemná zmínka však pochází z roku 1188, kdy byl Svádov darován řádu Johanitů českým knížetem Bedřichem. V letech 1631 - 1648 se Svádov několikrát potýkal se Švédy, byl několikrát vypleněn, obyvatelstvo bylo pobito či pomíralo v okolních lesích hlady a nemocemi. Srovnán se zemí byl i zámek přestavěný Bedřichem ze Salhausenu v roce 1619 na místech původní tvrze z poloviny 13. století. Svádov i s novým zámkem koupil v roce 1680 Julius František, kníže Sasko-Lauenburský, který celé panství připojil k Ploskovicím. Zdejší zámek začal chátrat a začal sloužit jako škola a to až do roku 1814 kdy vyhořel a byl rozebrán na stavební materiál, z něhož byla prý postavena i kolem roku 1900 vila Habsburg (po druhé svět. válce mateřská škola, dnes sídlo soukromé firmy). Určitě stojí za zmínku i kostel sv. Jakuba Většího z 15. století v goticko-renesančním stylu s plastikami ve slohu saské renesance, někdy též salhausenské gotiky.

Ve Svádově se v 19. století dokonce vyráběly lodě - zdejší loděnice stavěla menší lodě. V roce 1874 zde  byla zprovozněna železniční trať z Děčína do Lysé nad Labem (během první světlové války byla zdvoukolejena a v roce 1958 elektrifikována). V roce 1848 byla po zrušení poddanství ustanovena obec Svádov, pod kterou patřily až do roku 1911 i Valtířov a Olešnice. Doporučujeme si přečíst zajímavou historii obce v níže uvedených odkazech.

Svádov se nachází po proudu na pravé straně řeky Labe necelé čtyři kilometry od centra krajské metropole. Obcí vede silnice II/261 z směrem na Velké Březno a Děčín. Dopravní obslužnost zajišťuje železnice (do stanice Střekov i na západní nádraží), městský autobus či linkové autobusy. Pro turisty a cyklisty slouží přívoz přes řeku Labe do Neštěmic a v sezóně i muzeální železnice ze Střekovského nádraží do Zubrnic. Svádovem kromě Labské cyklostezky v úseku Ústí - Děčín neprochází žádná tursticky značená cesta. Jižně a východně nad Svádovem se nachází několik pěkných vyhlídek na obec.

Stránky Svádova

Svádov na wikipedii

Historie Svádova

Historie Svádova

Svádov - historie

Historie Olšinek

Historické fotografie Svádova – fotohistorie.cz

           
        

Přívoz Svádov - Neštěmice >>>

Cyklostezka Svádov - Valtířov - Velké Březno

Skalní vyhlídka Svádov

Výlet ze Svádova kolem vodopádu ve Vlčí rokli nad Olšinky, Kojetickou roklí nad dalším vodopádem do Březí a okolo Zámeckého vrchu do Velkého Března

        
  

Kostel sv Jakuba Většího – hrady.cz

Pomníčky ve Svádově

Zaniklý Svádovský hrad na wikipedii

Zaniklý hrad Svádov

Zámek Svádov – hrady.cz

Mlýn v Olšinách

Krádež sousoší ve Svádově? - ceskatelevize.cz

Svádov a Střekov se hádají o sousoší – rozhlas.cz

Budovský vodopád >>>

Olšinský (Kojetický) vodopád >>>

Budov >>> 

Železniční zastávka Svádov >>>

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
26.11.2020

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: