ZLOSYŇ
(Slosein)

okres Mělník, Středočeský kraj

Severovýchodně od Veltrus, s nimiž jí spojuje silnice II/101 a zároveň odděluje těleso dálnice D8, se rozkládá obec Zlosyň. Obec uprostřed rovinaté zemědělské oblasti, svým obyvatelům (cca 465) poskytuje velice slušnou občanskou vybavenost - dětská hřiště, mateřskou školu, kulturní dům, hospodu, multifunkční hříště, tělocvičnu, kynologické cvičiště ... je zde zaveden vodovod, kanalizace s čističkou, elektřina, plyn i pevné telefonní linky. Naleznete zde i Stáje Zlosyň a Alzheimer centrum. Autobusové linky nabízejí dobré spojení jak s Kralupy nad Vltavou a Obřístvím, tak i s nedalekým hlavním městem. Necelých 7 km se nachází nájezd / sjezd dálnice D8 nabízející přímé spojení s Prahou.
Poprvé se v písemnostech Zlosyň objevuje v roce 1316, i když osídlena byla jistě mnohem dříve. Ves byla nejprve seskupením hospodářských usedlostí a domků okolo návsi, které vévodí rybník. Většina obyvatel se zde po staletí živila pracemi v zemědělství, později i výrobních podnicích v okolí. Výstavba mimo původní centrum obce, tedy hlavně jihovýchodním směrem pochází až ze dvacátého století. V obci není kostel, pouze malá kaplička, která stojí na místě původní barokní kapličky ( v roce 2003 opravena) a barokní sýpka, která bohužel není památkově chráněna.
A ještě jedna zajímavost - před druhou světovou válkou 14.9.1938 se velitelství První peruti leteckého pluku 6, Letka 71 a Letka 72 přemístily na polní letiště Zlosyň z pražských Kbel.


Stránky obce

Zlosyň na wikipedii

Zlosyň na facebooku

Historické fotografie Zlosyně

Alzheimer centrum Zlosyň

Stáje Zlosyň

        

Pomníky ve Zlosyni

Kaplička ve Zlosyni – hrady.cz

Barokní sýpka

           
           
  

Veltrusy >>>

Veltrusy - zámek >>>

Dřínovská stráň - přírodní rezervace >>>

Vojkovice - jezero >>>

Dřínov >>>

Úžice >>>

Chvatěruby >>> 

Zpět na přehled turistických cílů


POSLEDNÍ AKTUALIZACE
1.1.2021

Stránky Dálnice D8 & okolí  jsou provozovány
za laskavého přispění společností: