POHÁDKOVÝ LES V BÍLINĚ

Pojem "pohádkový les" dnes už není vůbec neznámý, ale nebývalo tomu tak vždy. My Vám představíme ten v Bílině, který bezesporu patří k jejich průkopníkům. Již od roku 1974 zde začal vznikat v té době u nás ojedinělý les s pohádkovými postavičkami, které časem doplnily různé herní prvky i naučná stezka. Od té doby je ideálním místem nejen k procházce s malými dětmi. Dnes zde kolem upravené cesty, na kterou se nemusíte bát ani s kočárkem, naleznete postavičky z českých i zahraničních pohádek a filmů, rozličné herní  naučné prvky, odpočinkové altánky, bezpočet laviček. Z Mírového náměstí v Bílině sem vede přes "disgolfové hřiště" žlutě značený okruh, zaparkovat můžete ale i poblíž na dvou vymezených parkovacích plochách pro návštěvníky Pohádkového lesa (za základní školou Za chlumem, kam směrují informační ukazatele ze ulic Litoměřická a Československé armády a u garážového komplexu na konci ulice Litoměřická ve směru na Kostomlaty). Pozor, parkování na plochách, které nejsou určeny k odstavení vozidla (parkování) je Městskou policií Bílina přísně pokutováno. Idální je však zaparkovat přímo na placeném parkovišti na Mírovém náměstí (zpoplatněné parkování od pondělí do pátku, 7 - 19 hod.). Když zmiňujeme "okruh", znamená to, že můžete dále po žluté pokračovat přes Slovanské hradiště a kolem zámku zpět na náměstí, což dá dohromady pěkných 5,5 km. Asi v půlce okruhu u rozcestí "Nad štolou" si můžete udělat malou odbočku k nedalekému portálu "Odvodňovací štoly Radovesice", kterou by mohlo uvítat hlavně mužské pohlaví. Prohlídku zdejší atrakce můžete i spojit i s návštěvou některé další turistické lokality v okolí - vyhlídkové věže ČEZ u Ledčic či třeba hradu Kostomlaty.
 

        
        

První dřevěné postavičky, jejichž autorem byl pan Ondřej Sekyra, se za městem začaly objevovat v roce 1974. Pohádkový les byl doslova unikát, kdy na procházce k rybníku Bezovka, mohli děti s rodiči, senioři ale i ostatní návštěvníci zhlédnout desítky vyřezávaných postaviček ze dřeva (pohádkové bytosti, zvířata, stroje a pod., z nichž prvních třicetsedm ovšem bylo namalováno přímo na kmeny stromů), kterých bylo postupem času až 130 a pěšinou českých malířů a vládců (několik desítek stromů se jmény českých malířů a vládců) se mohli dostat až k zámku. Na necelých pět kilometru dlouhé stezce časem k dalším postavičkám přibylo i posezení, pískoviště bludiště nebo třeba i opičí dráha. Svého času do dokonce stály dva indiánské stany do kterých se vešlo po dvanácti dětech) i oblíbená postavička slona. V roce 1995 pan Sekyra musel kvůli zdravotním problémům s výrobou nových postaviček a trakcí a údržbou těch starších skončit. Následně se zde postupně vystřídalo několik jednotlivců i skupin, které projevili zájem se o "Pohádkový les" dále starat, v roce 2006 dokonce přibyly některé postavičky), nikomu však nadšení a píle dlouho nevydržela, zvlášť když tehdejší vedení města tuto činnost nedostatečně podporovalo. A tak brzy přišlo nevyhnutelné - vandalové a zub času.


        
        

Pan Sekyra byl za svojí celoživotní nezištnou tvorbu v roce 2005 oceněn „Pamětní medailí města Bíliny“ a v roce 2015 "Cenou Rady města Bíliny". V roce 2016, ve věku 89 let, pan Ondřej Sekyra zemřel.


        
        

Zhruba od roku 2018 se o zdejší atrakci stará spolek "Pohádkový les Bílina z.s. ", za pomoci města a dalších partnerů, jenž obnovil i naučnou stezku dějin (na stromech jsou napsány jména českých malířů s datem jejich narození a úmrtí). Začala tak postupná renovace a obnova této atrakce, úprava cest (bez problémů se zde mohou pohybovat i kočárky), herních prvků, stavby laviček, altánků, ohniště, k původním dochovaným zhruba třiceti postavičkám začaly přibývat další, začaly se zde konat různé akce nejen pro děti, mimo jiné i třeba "Řezbářský plenér" ... A každým rokem je tak "Pohádkový les" bohatší a hezčí.


        
     

Pohádkový les Bílina

Pohádkový les na facebooku

Pohádkový les v Bílině - youtube.com

Pohádkový les na facebooku 

Cesta pohádkovým lesem

Nové postavičky v pohádkovém lese

Pohádkový les v Bílině - ceskyrozhlas.cz

Pohádkový les v Bílině zažívá po více než 40 letech renesanci. Jde o skvělé místo pro výlet s celou rodinou (07-2020)

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
16.3.2023

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: