BOŘEŇ
(Borschen)
539 mO Bořni se říká, že je krom z dálky viditelnou dominantou nad městem Bílina i jednou z největších znělcových kup v Evropě a navíc i nejskalnatější samostatně stojící hora ČR, přestože vůbec nepatří k těm nejvyšším. Svým návštěvníkům nabízí tato strmá hora se skalnatými hřebeny, samostatně stojícími skalními věžemi a kamennými sutěmi, ze svého nezalesněného vrcholu, nádherný, mnohokráte oceňovaný kruhový rozhled. Od roku 1977 je Bořeň prohlášen za přírodní rezervaci zahrnující jak nezalesněný skalnatý, místy zatravněný vrchol, tak i lesní porost na úpatí hory. Na jižním úpatí hory je ukryta nepřístupná Bilanina puklinová jeskyně i pohřebiště z odbobí Hallstattu. Turisty provede až na vrchol okružní naučná stezka začínající u chaty "Pod Bořněm" (dnes Pension Bořeň) stejně jako okružní zelená turistická značka z autobusového a vlakového nádraží v Bílině. Bořeň je oblíben i horolezci, kteří zejména na jeho severní straně zdolávají jeho vysoké skalní stěny. Existuje zde přibližně 400 lezeckých cest různé náročnosti.

V období mezi světovými válkami zde byla vybudována "bořeňská zahrada" s alpskou květenou a květenou původní s cílem upozornit na její krásu širokou veřejnost. Zahrada byl i rozšířena o lesní park na úpatí kopce, kde byla chována lesní zvěř. Bohužel do dnešních dnů se ze zahrady zachovala už jen kamenná vstupní brána ukrytá v lesíku poblíž chaty Pod Bořněm. Ovšem v červnu 2019 byl slavnostně otevřená obnovená cesta do původní alpské zahrady, díky čtyřem dobrovolníkům.

Na Bořeň v minulosti vedly jen úzké stezky a turisté k návštěvě vrcholu využívali mnohdy i místní průvodce. To ale skončilo v roce 1890, kdy byla slavnostně otevřena turistická cesta na vrchol - Borschenweg a na samotním vrcholu se později dalo i "občerstvit" v malém dřevěném kiosku. V roce 1925 byla díky úsilí sloučených horských spolků Bílina a Most, a po více než jedenáctiletém jednání, plánování a shánění finančních prostředků, na úpatí hory slavnostně otevřena turistická chata s občerstvením a ubytováním, která byla o rok později rozšířena o velkou terasu a taneční sál. Chata se dochovala s některými úpravami až do současnosti. Dnes je zde "Penzion Bořeň" s ubytováním a restaurací.

           
           
        

Zde najdete hodně informací o Bořni

Bořeň

Bořeň - ceskestredohori.cz

Bořeň na wikipedii

Historické foto Bořně na Facebooku

Historické foto chaty pod Bořněm

Národní přírodní rezervace Bořeň

Národní přírodní rezervace Bořeň - botany.cz

Zázrak v krajině komínů - cestovani.idnes.cz

Dračí hora u Bíliny - turistika.cz

Bratříček americké ďáblovy věže

Hora Bořeň

Ráj horolezců i turistů - rozhlas.cz

Naučná stezka Bořeň - vyletnik.cz

Turistická známka Bořeň

Geologická charakteristika Bořně

Je Bořeň ze sádry nebo ze znělce?

Bořeň přitahuje turisty, botaniky i básníky - rozhlas.cz

Bořeňská zahrada

Bilanina jeskyně

Bílanina jeskyně

Knovízské výšinnné sídliště na vrchu Bořeň

Pověsti z Bílinska - Až půjdete na Bořeň, nedívejte se raději směrem k řece

Penzion Bořeň

Výšková optimalizace hory Bořeň - autorský film

Bořeň - horolezecký nácvik chytání pádů

Město obnovilo cestu z Pražského Předměstí k Bořni (09-2023)

           
           

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
18.090-2023

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: