O Bořni se říká, že je krom z dálky viditelnou dominantou nad městem Bílina i jednou z největších znělcových kup v Evropě a navíc i nejskalnatější samostatně stojící hora ČR, přestože vůbec nepatří k těm nejvyšším. Svým návštěvníkům nabízí tato strmá hora se skalnatými hřebeny, samostatně stojícími skalními věžemi a kamennými sutěmi, ze svého nezalesněného vrcholu, nádherný, mnohokráte oceňovaný kruhový rozhled. Od roku 1977 je Bořeň prohlášen za přírodní rezervaci zahrnující jak nezalesněný skalnatý, místy zatravněný vrchol, tak i lesní porost na úpatí hory. Na jižním úpatí hory je ukryta nepřístupná Bilanina puklinová jeskyně i pohřebiště z odbobí Hallstattu. Turisty provede až na vrchol okružní naučná stezka začínající u chaty "Pod Bořněm" (dnes Pension Bořeň) stejně jako okružní zelená turistická značka z autobusového a vlakového nádraží v Bílině. Bořeň je oblíben i horolezci, kteří zejména na jeho severní straně zdolávají jeho vysoké skalní stěny. Existuje zde přibližně 400 lezeckých cest různé náročnosti.
V období mezi světovými válkami zde byla vybudována "bořeňská zahrada" s alpskou květenou a květenou původní s cílem upozornit na její krásu širokou veřejnost. Zahrada byl i rozšířena o lesní park na úpatí kopce, kde byla chována lesní zvěř. Bohužel do dnešních dnů se ze zahrady zachovala už jen kamenná vstupní brána ukrytá v lesíku poblíž chaty Pod Bořněm. Ovšem v červnu 2019 byl slavnostně otevřená obnovená cesta do původní alpské zahrady, díky čtyřem dobrovolníkům.
Na Bořeň v minulosti vedly jen úzké stezky a turisté k návštěvě vrcholu využívali mnohdy i místní průvodce. To ale skončilo v roce 1890, kdy byla slavnostně otevřena turistická cesta na vrchol - Borschenweg a na samotním vrcholu se později dalo i "občerstvit" v malém dřevěném kiosku. V roce 1925 byla díky úsilí sloučených horských spolků Bílina a Most, a po více než jedenáctiletém jednání, plánování a shánění finančních prostředků, na úpatí hory slavnostně otevřena turistická chata s občerstvením a ubytováním, která byla o rok později rozšířena o velkou terasu a taneční sál. Chata se dochovala s některými úpravami až do současnosti. Dnes je zde "Penzion Bořeň" s ubytováním a restaurací.
Zde najdete hodně informací o Bořni
Historické foto Bořně na Facebooku
Historické foto chaty pod Bořněm
Národní přírodní rezervace Bořeň
Národní přírodní rezervace Bořeň - botany.cz
Zázrak v krajině komínů - cestovani.idnes.cz
Dračí hora u Bíliny - turistika.cz
Bratříček americké ďáblovy věže
Ráj horolezců i turistů - rozhlas.cz
Naučná stezka Bořeň - vyletnik.cz
Geologická charakteristika Bořně
Je Bořeň ze sádry nebo ze znělce?
Bořeň přitahuje turisty, botaniky i básníky - rozhlas.cz
Knovízské výšinnné sídliště na vrchu Bořeň
Pověsti z Bílinska - Až půjdete na Bořeň, nedívejte se raději směrem k řece
Výšková optimalizace hory Bořeň - autorský
film
Bořeň - horolezecký nácvik chytání pádů
POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022