MIŘEJOVICE
jezový věžový most,
zdymadlo &
plavební komora,
malá vodní elektrárna

Sedm metrů široký a bezmála třista metrů dlouhý jezový věžový most přes Vltavu mezi Nelahozevsí (Miřejovicemi) a Veltrusy byl postaven spolu s jezem a plavební komorou v letech 1900-1904 podle projektu prof. Záhorského, překlenující náhod vodní elektrárny, plavební komoru zdymadla, rybí propust, jezovou část i vorovou propust. Autorem válcového jezu s pěti pilíři s hradícími konstrukcemi a mostem byl František Sandler. Příhradová ocelová mostní konstrukce je osazená na pilířích (od roku 1928 i s manipulačními zdobnými věžičkami, v nichž jsou mechanismy pro zvedání válců jezu). Ze strany od Nelahozevsi vedla na most úzkorozchodná elektrifikovaná dráha sloužící pro rozvoz hradidel. Dnes po ní najdeme už jen zbytky před mostem, kde dodnes stojí cihlová remíza. Vorová propust na veltruské straně mostu slouží od roku 1984 jako sportovní vodní slalomová dráha. Vodní elektrárna v jednopatrové obdélníkové budově s pěticí francisových turbín včetně náhonu byla postavena v letech 1922-1928 firmou inženýrů Pokorného a Peky. Autorem řešení elektrárny je opět František Sandler. V průběhu výstavby proběhla i rekonstrukce mostu a jezu. Dominantou stavby je transformátorová věž. Náhon k elektrárně je dílem firmy Faigl ze Zlonic, turbogenerátory dodala ČKD Blansko, velín pak pražský závod Františka Křižíka. Začátkem devadesátých let 20. století prošla elektrárna generální rekonstrukcí, Plavební komory i s velínem pak začátkem tohoto století. Miřejovický most sloužil až do výstavby sousedního mostu u Veltrus (608-009) pro automobilovou dopravu na trase Praha - Teplice, který byl zprovozněn v roce 1974.
Předchůdcem jezového mostu byl v roce 1755 Chotky postavený dřevěný most, jenž po povodni roce 1784, která ho strhla, vystřídal přívoz, který sloužil veřejnosti až do přelomu 19. a 20. století. Most i přívoz byly velmi důležité,

Miřejovická elektrárna je technickou památkou, most zase kulturní památkou. Objevil se v záběrech mnoha filmů - například ve filmech Antrophoid, Všechna moc lidu Stalinovi, Wilsonov, Hořící keř či seriálech jako První republika nebo České století.

           
           
        

Vodní elektrárna Miřejovice na Facebooku

Přátelé starého mostu

Přátelé starého mostu na Facebooku

Jezový most a zdymadlo Miřejovice na wikipedii

Zdymadlo, most, elektrárna – foto-rajce.net

Vodní elektrárna Miřejovice na wikipedii

Vodní dílo Miřejovice - hrady.cz

Hledání ztraceného času (v čase 10.20 - 13.55)

Toulavá kamera ČT

Návštěva vodní elektrárny v Miřejovice (21. 3. 2004)

Oprava opevnění dna

Modernizace plavební komory Miřejovice

Rekonstrukce malé vodní elektrárny

Starý most, když po něm ještě jezdila auta

Starý most je opět blíže k rekonstrukci

           
        
        
        

Miřejovice >>>

Nelahozeves >>>

Veltrusy >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: