Zalesněný kužel Panny se vypíná severozápadně do výšky skoro dvě stě metrů nad obcí Řepčice, do jejíhož katastru ostatně i spadá. Skalnatý čedičový dvojvrchol vypreparovaný z augititové žíly, je lemovaný na úbočích četnými kamennými sutěmi, mrazovými sruby i skalními výlevy, na západě pak se zalesněnou plošinou a jihovýchodně pod vrcholem i s malou puklinovou jeskyní. Lesní porost je smíšený, převažují smrky (bohužel aktuálně hodně prokáceno kvůli kůrovci), listnaté stromy zastupuje nejčastěji lípa. Na vrchol Panny se nejlépe dostanete po značené turistické cestě z obce Řepčice, odkud vede k vrcholu Panny okruh i Naučná stezka. Na jižním svahu lze najít poměrně vzácný minerál chabazit, protože zde byla evropsky proslulá mineralogická lokalita. Ten se kromě jiných minerálů (aragonit, fakolit, opál či kalcit) nacházel i v malých dutinách v již zaniklých tefritových lomech na jihozápadním i jihovýchodním okraji Řepčic.
Na vrcholu Panny se nacházejí malé terénní zbytky stejnojmenného hradu, který je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka. Hrad nechal postavit Zikmund z Varterberka jako opěrný bod pro boje s husity, resp. v boji proti sousednímu hradu (1,5 km vzdálený Žižkův Kalich). V letech 1423 - 1437 byl dobit a obsazen husity, než byl opět dobit katolíky a Zikmundem z Vartenberka na císařův rozkaz zbořen. A zbořen doslova a důkladně, aby totiž již nemohl nadále sloužit jako opěrný bod pro další nepřátele císaře Zikmunda. Hrad na Panně byl podle všeho mimořádně rozlehlý, zřejmě největší ze všech hradů v Českém středohoří - byl stavěn spíše jako vojenská pevnost / základna a krom staveb na vrcholu hory, byl hrad celý obehnán obvodovým opevněním s několika baštami. Kromě rozlehlosti však hrad Panna boduje i co do výšky, neboť je i zároveň nejvýše položeným hradem v Českém středohoří.
18.4.1944 zavadil v mlze o vrcholové
skalisko Panny pilot křídlem a následně se svým Junkersem zřítil. Na
místě je malá tabulka označující místo nehody. Nebyla to však první
letecká nehoda. V roce 1930 se zde zřítilo na severozápadním svahu
též letadlo. Na upomínku havárie pak někdo vysázel letopočet "1930"
v místě nehody z tmavých smrků.
Nezapomeňte se podívat i na informace o obci Řepčice (odkaz níže).
Panna - jak asi vypadal hrad - youtube.com
¨
Zřícenina Panna - toulkypocechach.com
Hrad Panna - ceskestredohori.cz
Dva znesvářené hrady nedaleko Litoměřic
Zřícení letadla Junkers JU 88 A-12 u vrchu Panna v roce 1944
Pod vrcholem Panny se také nachází skála lidově zvaná Zkamenělá Panna. Pověst vypráví, že hospodyně poslala dvě dívky pro jahody. Děvčata začala sbírat jahody, a protože jich bylo kolem spousta, zapomněla se a domů přišla pozdě. Hospodyně se na ně zlobila a hrozila jim, že až půjdou do lesa příště a neposlechnou ji, určitě je tam něco zlého potká. Když šly za několik dnů dívky opět do lesa na jahody, hospodyně po nich chtěla, aby se vrátily do poledního zvonění. Ale situace se opakovala. Jahod bylo všude spousta, v lese svítilo sluníčko, vzduch krásně voněl a dívkám se domů moc nechtělo. Nějaká ta chvilka navíc přece nevadí. Jenže pak se ozvalo polední zvonění a s posledním úderem zvonu dívky zkameněly. Podle jiné varianty jde pouze o jednu zkamenělou dívku. Byla v lese s kamarádkou na jahodách. Když zazvonilo poledne, vyzvala jedna dívka druhou, aby se spolu pomodlily, a první odpověděla, že nemá na modlitbu kdy, protože ještě nemá plný džbán. A tak proto zkameněla.
Kalich - 536 m - vrch se zříceninou >>>
POSLEDNÍ AKTUALIZACE
30.10..2022