ŘÍP - 455 m
(SANKT GEORGSBERG)
posvátná hora

Národní kulturní památku a přírodní památku - horu Říp - dominantní a vlastně i nejvyšší horu v krajině úrodné zemědělské Dolnooharské tabule a bezesporu význačný orientační bod, nelze přehlédnout poblíž Roudnice nad Labem (na úrovni cca 25,5 km Dálnice D8 z Prahy do SRN). Památná hora i velkou částí jižního úbočí patří do katastru obce Mnetěš.

Na dnes už na převážně duby a habry zalesněném čedičovém kopci (prý se kdysi jako třetihorní vulkán tyčil až do výšky 1 km nad dnešním povrchem) najdeme románskou rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha, turistickou Chatu na Řípu (určitě Vás zaujme krásný nápis na fasádě chaty), místo odkud byl odvezen základní kámen pro stavbu Národního divadla v Praze, minimálně 4 krásné vyhlídkové místa (jinak je vrchol kopce bez výhledu), dvě startoviště pro paraglidisty a údajně i tři prameny vyvěrající na úpatích kopce.

K Řípu se váže pověst o praotci Čechovi, kterou zná jistě každý z nás. Jedna pověst se však váže jak k Řípu, tak i k vedlejšímu kopci Vínek - o soutěži čertů s Pannou Marií o to, kdo postaví vyšší kopec, kdy čerti, kteří "vršili" kopec Vínek a používali pro přepravu zeminy kolečko, zatímco Panna Marie zas nosila zem pro "vršení" Řípu ve vlastním klíně. Samozřejmě vyhrála Panna Marie, což je viditelné pouhým okem, ale od té doby se Vedlejšímu Vínku někdy také přezdívá ´"Čertův kopec.

Říp byl v historii nejednou dějištěm táborů lidu a manifestací, už v 17. století se stal oblíbeným poutním místem. Každý rok se na jeho vrchol vypravuje spousta průvodů, pochodů a procesí, výjezdů i poutě a jiné akce na jeho úpatí, hlavně v lipové aleji na přístupové cestě od obce Rovné. V roce 1868 byl z úpatí hory Říp slavnostně vyzvednut základní kámen pro stavbu Národního divadla v Praze. Slavnost k tomu spořádanou - tzv. tábor lidu, se ještě několikrát podařilo při různých příležitostech opakovat. Ten poslední se uskutečnil v slavně neslavném roce 1968.

Dřevěná chata restaurace na vrcholu byla dostavěna v roce 1909 a nabízela i ubytování ve dvou pokojích. Na průčelí chaty je dodnes známý nápis  „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“. O vznik chaty se velkou měrou zasloužil předseda roudnického klubu turistů Václav Bouma, vlastníkem chaty byl kníže a vévoda roudnický, Ferdinand Zdenko Lobkowicz.

Na Říp vedou tři turistické značky - modrá z Roudnice nad Labem přes obec Rovné, modrá z Mnetěše (od vlaku), červená ze Ctiněvsi a žlutá z Vražkova (od vlaku).

           
  

Hora Říp

Říp na wikipedii

Chata na Řípu - facebook

Pouť na Říp - archív ČT 

Hora Říp

Na Říp nenoste buzolu - novinky.cz

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha

Magická hora Říp - blog.idnes.cz

Chata Říp

150 let táboru lidu na Řípu - ktv Štětí

Říp, bájná hora předků

Geologická charakteristika Řípu

Magické hory - Říp - ceskatelevize.cz

Každý rok dvě poutě - rozhlas.cz

S kočárkem na Říp

Kaple sv.Jiří a Vojtěcha - hrady.cz

Broumova chata - hrady.cz

Archeologie krajiny pod Řípem

Botanický inventarizační průzkum

Magická hora Říp - ceskestredohori.cz

Turistická známka Říp

Mechanický Říp v Podřipském muzeu

Historické foto Řípu - fotohistorie.cz

Vzhůru na Říp - Nina Milotová

Paragliding na Řípu

Startovací místo paraglidingu

Paragliding - hora Říp na youtube.com

Praotec Čech - mrazivé tajemství 

Praotec Čech

Fotografie - rajce.net

Staletá chata pod rotundou na Řípu se mění. Nadšenci z ní dělají trendy bistro (10-2019)

Nevypadala by posvátná hora českého národa lépe odlesněná?

Zajímavé video ohledně majitelky hory (11-2021)

Nový kamenný pomník na úpatí Řípu připomíná násilnou kolektivizaci venkova (09-2021)

           
           
           
           
           
           
           

Mnetěš >>>

Vražkov >>>

Straškov-Vodochody >>>

Roudnice nad Labem >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: