SKRYTÍN
(Reichberg)
vila - zámeček
bývalá osada

Skrytín, který kdysi býval honosnou vilou se statkem a několika chalupami, prochází aktuálně rekonstrukcí.

Nechal si ji postavit pražský továrník Rudolf Richter roku 1892, poté co zakoupil místní svobodný statek. Hlavním motivem pro výstavbu nezvykle vysoké věže, byly výhled nerušený vzrostlou vegetací okolních lesů. Fasáda s eklektickým stylem s převažujícími prvky tehdy velmi moderní neorenesance - štíty, římsky, krakorce a nároží, s použitým materiálem odlišenou fasádou suterénu, zasazenou ze západní strany do terénu. Po smrti Rudofla Richtra v roce 1914 vilu zakoupil ústecký bankéř Ludwig Heinrich August Wolfrum, jehož ostatky po zesnutí v roce 1935 byly uloženy v hrobce nedaleko zámečku.

Za II. světové války byl Skrytín zkonfiskován němci. Po válce připadl Státnímu statku Zvoleněves, který zde provozoval rekreační středisko a v roce 1974 vybudoval i pionýrský tábor. V roce 1975 přešel Skrytín do majetku Konstruktivy Praha - národní podnik, která ho využívala jako rekreační a školící středisko a letní tábor pro děti. Po roce 1989 ale Skrytín změnil několikrát svého majitele a postupně byl zcela rozkraden a zdevastován, k čemuž stačilo necelých dvacet let. Ze Skrytína se stala skládka a oblíbené místo pro paintball. Až v roce 2011 získal Skrytín jeho současný majitel, díky kterému prochází zámek nákladnou pomalou rekonstrukcí, která stále probíhá. Proto prosím respektujte zákaz vstupu do objektu a z důvodů soukromí i do přilehlé soukromé rezidence.

        
        
        
        

        
     
  

Slušně se chovající turisté, kteří procházejí kolem Skrytína po žluté turistické značce a respektují, že se pohybují na soukromém pozemku, mohou vždy využít zdejší turistický přístřešek (pergolu). Je vybaven osvětlením, zásuvkami na nabití mobilního telefonu, tekoucí vodou (v sezóně) a lednicí. Hned vedle je malé pískoviště i s bednou plnou hraček, houpačky i ohniště s posezením. Samozřejmostí je neničení zdejšího mobiliáře a psi uvázaní na vodítku (na volno by mohli ublížit v okolí pasoucím se ovcím, navíc se jedná o CHKO). Co si sebou turisté přinesou, měli by si i odnést ...

Skrytín

Vše o zámečku Skrytín včetně dobových fotografií

Zámeček Skrytín na facebooku

Ze zříceniny dělá podnikatel opět výstavní zámeček, navíc ekologický

Skrytín - zaniklá obec + foto 

Tajemný zámek Skrytín - 20. 9. 2015 

Skrytín 12.6.2017 

Skrytín cca 2015

Skrytín (04-2018)

Historie zámečku Skrytín

Skrytín foto - rajce.net

Tajemný Skrytín - turistika.cz

Skytín z dronu (07-2020)

Usazení věžičky (12-2020)

Na Skrytín vrací původní studna (08-2021)

Na Skrytín se po letech vrátil zvon (05-2022)

Stanování na Skrytíně?

Skrytín se oblékl do pracovního hávu. Sundáme jej až ... (06-2022)

           
           
           
           
  

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
31.8.2023

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: