STROPNÍK - 856 m
(Strobnitz)

Krušnohorský převážně pararulový Stropník, se nachází v severozápadní části "Karlovarského masívu", tzv. Loučeňské hornatině, v půlce přímky mezi obcemi Dlouhá Louka a Domaslavice, necelé dva kilometry ssz nad železniční stanicí Osek - Město. Vrchol se skalnatými výchozy o přibližných rozměrech 40 x 800 metrů má v nejvyšším bodě nadmořskou výšku 856 m. Na severovýchodní výspě vrchu (resp. na nižším z vrcholů) se nachází vyhlídka, kde jsou dodnes patrné základy rozhledny.

V roce 1893 přili členové Teplického horského spolku s návrhem na vybudování horské chaty s kamennou rozhlednou, leč tehdejší majitel Stropníku Geogra z Waldsteina byl proti. Ledy se hnuly až po jeho smrti, kdy dal Adolf z Waldesteina souhlas alespoň vybudování dřevěné vyhlídkové věže. Osmnáct metrů vysoká rozhledna z masívních dřevěných trámů z pera oseckého stavitele Bruchnera, byla vybudována mistrem Schindelem a slavnostně otevřena 20.7.1910. Než propukla první světová válka, měla v sezoně i svého osobního hlídače. Bohužel jí stihl osud velmi podobný jako většinu dřevěných rozhleden - 13.12.1929 jí srovnala se zemí ničivá vichřice a tak rozhledna na Stropníku nevydržela ani dvacet let. Ještě dnes však jsou patrné její základy.

Rozhledna zde už nikdy obnovena nebyla, stála zde ale později dřevěná triangulační věž, která je již též dávno zaniklá. Turistům na vrcholu Stropníku už ale několik desetiletí slouží vyhlídková plošina, na kterou se už skoro padesát let pořádá druhý nejstarší novoroční pochod v ústeckém kraji. Najdete zde železný kříž s vrcholovou knihou.Vyhlídková plošina nabízí krásný kruhový rozhled na Krušné hory, Severočeskou hnědouhelnou pánev a České středohoří.

Na jihozápadním úpatí se nachází přírodní památka Vrása (skalní útvar), přírodní rezervace Vlčí důl, zřícenina hradu Osek (Rýzmburk), severně od vrcholu pak Dušanova skalní vyhlídka a necelé tři kilometry východním směrem za Dlouhou Loukou sousední rozhledna "Vlčí hora". Na Stropník se dostanete po značených turistických stezkách z Oseka, Mikulova a Domaslavic (žel. zast. Horní Háj), autem lze dojet na parkoviště na Dlouhé Louce a odtud asi 2,5 km po zelené k vrcholu.

        
        
        

Stropník - 856 m

Stropník (Strobnitz) - 856 m na wikipedii

Stropník - paragliding startovačka

Stropník - historie zaniklé rozhledny

Stropník na facebooku

Výstavba nové rozhledny na Stropníku

           
  

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: