VARHOŠŤ
(Aahorst)
638 m
vrch s rozhlednou

Rozhledna Varhošť, v historii již třetí, nabízí jeden z nekrásnějších výhledů na České středohoří vůbec. Z jejího nejvyššího ochozu můžete například spatřit na osmi různých místech řeku Labe a nespočet okolních vrcholků. Pokud je krásné počasí, dokonalý výhled je zaručen, jen je vždy brát třeba v úvahu, že rozhledna je vysoko a skoro celoročně zde pofukuje vítr. V deštivém počasí či při sněhu je pohyb po kovovém schodišti rozhledny nebezpečný a při bouřce dokonce životu nebezpečný.

K rozhledně vede značená turistická cesta od malého parkoviště za obcí Kundratice. Cesta je vcelku strmá a hlavně pro malé děti je cesta dolů vyloženě nebezpečná - cesta je kamenná s vyčnívajícími kameny, které mohou být nebezpečné. Rovněž při cestě s kočárkem je třeba silných paží. Prosíme, nenechávejte dole na parkovišti žádné cennosti, místo si často vyhledávají chmatáci - vyvarujte se nepříjemnostem.

První rozhledna na Varhošti byla postavena ze dřeva koncem 19. století (cca 1891) mezi pěticí dubů, ovšem nebyla zde dlouho, kvůli bezpečnostním důvodům musela být brzo demontována (1902). Místní turistický spolek neuplýval příliš penězi, ale přesto se mu v roce 1927 podařilo k oslavě 40. výročí vystavět kamenný základ spolu s deset metrů vysokou dřevěnou konstrukcí. Jenže historie Varhošti nepřála - většina členů spolku byla německé národnosti a byla po roce 1945 odsunuta do Německa. Dřevěná rozhledna bez údržby postupně chátrala až do stavu, kdy byla životu nebezpečná a byla tedy zbořena začátkem sedmdesátých let. Ne však na dlouho, i český turismus zažíval v dobách normalizace rozmach a tak zde již v roce 1973 byla slavnostně otevřena zbrusu nová kovová rozhledna s třemi vyhlídkovými ochozy, usazená vrtulníkem do původního kamenného základu. Poslední opravou prošla kovová rozhledna v roce v 2003. Už je ale na kamenné podezdívce vidět zub času.

Rozhledna je celoročně volně přístupná, na vrcholu bývalo ještě nedávno posezení na dřevěných lavicích u ohniště. Jo, vandalové jsou všude. Na konstrukci rozhledny je umístěno telekomunikační zařízení. Dole na okraji lesa nad parkovištěm je i dřevěný altánek. Tip na hezký celodenní výlet - po červené turistické značce od Horního nádraží v Litoměřicích až na rozcestí "Homolka", odkud vede modrá a žlutá až na vrchol. Krásná, i když delší je trasa též od Horního nádraží v Litoměřicích, ale po modré značce - přes Mostnou horu, Kočku, Žitenice, Hibšovu jeskyni u Skalice, Křížovou horu, Dlouhý vrch, Lbín a Homolku až na parkoviště pod Varhoští a odtud po žlutí na vrchol. Z vrcholu pak můžeme jen doporučit cestu přes Krkavčí skálu do Sebuzína, odkud se můžete vrátit vlakem.

        

Varhošť - ceskestredohori.cz

Výhledy z Varhoště - facebook

Historie rozhledny

Rozhledna Varhošť

Varhoršť u Litoměřic

Varhošť - youtube

Rozhledna na Varhošti

Osm záhybů Labe uvidíte z rozhledny Varhošť - rozhlas.cz

        

Osmkrát zákruta

Běžecká trasa na Varhošť

Varhošť - toulkypocechach.cz

Turistická známka Varhošť

Sebuzín - Krkavčí skála Varhošť - výlet

Varhošť - atlasceska.cz

Z Varhoště do Litoměřic

Ze Sebuzína přes Varhošť do Litoměřic

Pod rozhlednou Varhošť v Českém středohoří najdete pozoruhodné kamenné útvary. Koule, pohár a žábu (04-2019)

           
           
     
     
        

        
        
     

Lenoch - 510 m >>>

Krkavčí skála - 445 m >>>

Čeřeniště >>>

Martinská stěna >>>

Kupa - 635 m >>>

Osada Vimperk >>>

Průčelská rokle >>>

Zpět na přehled turistických cílů

POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022

Stránky jsou provozovány za laskavého přispění: