Výrazný dominantní vrch nad východním okrajem krajského města Ústí nad Labem s vrcholovým čedičovým hřbetem s mrazovými sruby a projevy mohutných sesuvů na úbočích, s naprosto fantastickým výhledem na Labské údolí, České středohoří i Krušné hory. První výletníci jej navštěvovali už koncem 18. století, kdy zde byla postavena jednoduchá dřevěná rozhledna se zábradlím (v té době nazývána "Belvedere"), kdy se stala vyhledávaným turistickým cílem nejen obyvatel nedalekého Ústí a Střekova. Značkovaná turistická cesta byla vybudována se zpožděním až v roce 1900. I přes občasné nutné opravy se dřevěná konstrukce rozpadla po roce druhé světové válce. Dlouhých 40 let pak trvalo, než zde díky Českému svazu ochránců přírody, byla v roce 1986 slavnostně otevřena kovová vyhlídková plošina se zábradlím, litinovým roštěm a bronzovou informační deskou s vyznačenými vrcholy. Zároveň byla vyhlášena na západním svahu padajícím do Střekova a Brné přírodní rezervace Sluneční stráň a naučná stezka "Pod Vysokým Ostrým".
Během času však byla vyhlídka na vrcholu napadána vandaly, zmizela bronzová informační deska, v roce 2012 neznámý lapka odnesl litinové podlahové rošty ... Naštěstí zafungovala spolupráce Města Ústí nad Labem s Klubem Českých turistů, vyhlídka byla opravena a pro veřejnost opět otevřena v roce 2014. Z dnešního vrcholku už není takový rozhled jako býval. Vzrostlá zeleň, kterou bohužel na takovém to místě nikdo neřeší, zcela zakryla výhled směrem od severozápadu skoro po východ, čímž je znemožněn výhled na Bezděz, Ještěd, Studenec, Růžák, Děčínský Sněžník, Ústí nad Labem ... Kdysi se mu pro jeho vynikající kruhový rozhled přezdívalo "Polabský Rigi". Kromě vyhlídky je na vrcholku i "anténa" s malým obslužným "domečkem".
Pokud se na vyhlídku vydáte s dětmi, můžeme jen doporučit dojet busem MHD ze Střekova do Nové Vsi a dále po zelené značce a zpět do Nové Vsi se vrátit po červené značce. Pro ostatní, kteří se rádi projdou doporučujeme vystartovat od nádraží UL - Střekov po červené značce, v Nové Vsi se napojit na Naučnou stezku "Pod Vysokým Ostrým" (obnovenou v roce 2022) a okolo Výřích skal a Průčelského vodopádu, zakončit výlet na zastávce MHD v ústecké Brné (popř. v opačném směru).
Naučná stezka "Pod Vysokým Ostrým" - Toulavá
kamera ČT (07-2022)
Naučná stezka "Pod Vysokým Ostrým"
Vandalové zničili vyhlídku Vysoký Ostrý - denik.cz
Stará fotografie obce Sedla v pozadí s Vysokým Ostrým
POSLEDNÍ AKTUALIZACE
24.11..2022